Прес-випуск

 

На шляху до європейських статистичних стандартів

 

5 грудня українські статистики відзначають своє професійне свято День працівників статистики.

Статистика не стоїть на місці, а зазнає постійних змін відповідно до кращих практик європейських статистичних офісів.

Органи державної статистики запроваджують нові форми  і методи роботи з метою створення компактної й ефективної системи. Змінено підходи до вироблення статистичної інформації та організації статистичної діяльності з галузевого принципу до процесно-орієнтовного. Нова структура Головного управління статистики сформована з підрозділів збирання, введення, обробки, аналізу і поширення статистичних даних. У зв’язку з реорганізацією в області зменшено штатну чисельність працівників та оптимізовано  кількість районних підрозділів статистики.

Останні роки активно здійснюються заходи з удосконалення методології збирання та оброблення статистичної інформації, адаптації національної державної статистики до вимог міжнародних та європейських стандартів. Відповідно до європейських вимог та регламентів проводяться майже 70% спостережень, решта ‒ задовольняє потреби винятково національного користувача.

Постійно проводиться робота щодо покращення організації державних статистичних спостережень, оптимізації їх кількості та поліпшення змістовності. Як наслідок, щороку зменшується кількість форм статзвітності, які подають підприємства. Так, у цьому році в області розроблялося 148 форм державних статистичних спостережень проти 153 у минулому.

Протягом року працівниками органів статистики області опрацьовується майже 450 тис. первинних звітів, проводяться вибіркові обстеження населення, здійснюються спостереження за змінами споживчих цін, ведеться Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, який налічує близько 20 тис. суб’єктів. Для прискорення процесу приймання та оброблення інформації звіти приймаються за принципом «Єдиного вікна», а респонденти залучаються до звітування в електронному вигляді. На сьогодні в електронному вигляді надходить 40% звітності від 27% респондентів.

Для зміцнення партнерських відносин із респондентами проводяться наради і семінари з питань обліку та звітності, надаються консультації, готуються листи за результатами проведення статистичних спостережень.

Головним пріоритетом залишається якісне задоволення потреб користувачів у статистичних даних. Саме для них за 11 місяців цього року було підготовлено майже 1300 експрес-випусків, 426 статистичних бюлетенів, 48 доповідей, 28 статистичних збірників. Здійснювалися заходи щодо висвітлення результатів діяльності в засобах масової інформації, зокрема було оприлюднено 178 повідомлень про соціально-економічне становище області та більше тисячі інформаційних матеріалів із різних актуальних питань.

А для популяризації статистичних продуктів, роз’яснення методології формування статистичних показників, напрямів та можливостей їх практичного застосування проведено  111  презентаційних заходів, зустрічей та круглих столів.

У перспективі триватиме процес гармонізації національної статистики до відповідних міжнародних норм та рекомендацій, покращення доступу користувачів до статистичної інформації, оптимізації звітного навантаження на респондентів, зокрема шляхом ширшого використання вибіркових обстежень, адміністративних даних, а також впровадження інтегрованої системи оброблення статистичних даних тощо.

Працівники органів статистики, віддані своїй професії, присвятили їй багато років життя, демонструють високий фаховий рівень, компетентність та ініціативність.

Користуючись нагодою вітаємо всіх працівників і ветеранів статистики, наших респондентів та користувачів статистичної інформації зі святом. Бажаємо мирного неба, міцного здоров’я, особистого щастя, добробуту, творчого натхнення, невичерпної енергії та наснаги в щоденній праці.